A NAPI Gazdaság cikke.
A közelmúltban számos magyar vállalat érdeklődését keltette fel Montenegró. A Szerbiától nemrég elszakadt államban egyre több magyar cég jelenik meg közvetlen vagy zöldmezős beruházással, illetve cégvásárlással. Mindez annak köszönhető, hogy a szakértők szerint Montenegró gazdasági és ezzel párhuzamosan üzleti szempontból jelentős fejlődés előtt áll. Noha nem tagja az Európai Uniónak, valutája (elsősorban a kéksisakosok korábbi jelenléte miatt) mégis az euró, és a látványosan bővülő gazdaságban egyelőre olcsó a munkaerő. A befektetők most leginkább az ingatlanpiaci, távközlési, valamint a turisztikai szektorban keresnek befektetési lehetőséget, a tőke nagyobbik része ezekbe az üzletágakba áramlik.
A letelepedést tervező vállalkozásoknak a magyar állam segítséget is nyújt. A hazai nagyvállalatok közül a legnagyobb piaci szereplők közé tartozik a Magyar Telekom, amely 114 millió euróért vásárolt többségi részesedést a Telekom Montenegróban. Meghatározó tényező az OTP Bank is, amely tavaly vásárolta fel az ottani bankpiac legnagyobb szereplőjét, a Crnagorska Komercijalna Bankát. A 105 millió euróért megszerzett pénzintézet jó pozícióban van Montenegróban, hiszen 300 millió eurót meghaladó mérlegfőösszegével 44 százalékos piaci részesedést tudhat magáénak. Az ipari szektor résztvevői közül a legfontosabb szereplő a Mol, amely elsősorban bányászati együttműködést ápol Montenegróval.
A befektetők az ország kedvező földrajzi adottságainak kihasználásában is komoly lehetőségeket látnak: a TriGránit tavaly ősszel kezdett tárgyalásokba elsősorban a tengerparti rész középső, valamint déli területein folytatandó beruházásokról. Demján Sándor, a vállalat elnöke elképzelései szerint a kormánnyal összefogva olyan idegenforgalmi központokat építenének ki, amelyek segítségével kilenc hónapra lehetne meghosszabbítani a turistaszezont. A becslések szerint akár a kétmilliárd eurót is elérő beruházás tízezer új munkahelyet teremthet az országban. Már működő magyar érdekeltség a turisztikában a Hunguest Hotels Rt., a cég már meglévő szállodákat vásárolt fel a tengerparton, illetve ilyeneket újított fel és üzemeltet.