Stari Ulcinj egy kisebb szigeten található Bar és Ulcinj között a parthoz közel. Ezeket a romokat első alkalommal 1376 -ban nevezték el Stari Ulcinjnak. A velencei geográfus Dolcigno Vecchio a XVII. században mint lakott települést tüntette fel a szigetet. Manapság a szigeten vár maradványokat találunk, a sziget nyugati és északi részén. A déli és a keleti oldal sziklás és magas, nem volt szükség rá, hogy falakat építsenek erre a részre.
A vár mellett lakóház és templom maradványok is vannak, temetővel együtt. Az antik időkből kerámai edényeket is találtak.
Ez bizonyítja, hogy a szigeten már a középkor előtt is volt élet.
Ulcinj óvárosa Montenegró legdélebbi részén van, az egyik legrégebbi illír település az Adria partján. A görögök hozták létre, amikor új görög kolóniákat hoztak létre i.e az V. században. Mindezt bizonyítja a legrégebbi kőböl készült fal, mely gigantikus méretű blokkokból készült, a falat „ Kliklop falának „ hívják.
Az óváros kulturális és történelmi központja Ulcinjnak. Az óvárost kettő részre oszthatjuk, a felső rész a citadellával katonai célokra készült és az alsó civil rész. A felső résznél az északi torony bejáratnál múzeum van ahol különböző korok kiállítási tárgyait tekinthetjük meg. Itt van az egyedülálló dzsámi ahol az Arheológiai múzeum található. Külön figyelmet érdemel a tábla a felirattal amit Artemide istennőnek készítettek. A múzeum mellett van a Balsic ház, ma galériaként üzemel. A múzeum melletti téren volt a rabszolga piac.
Az alsó részre több keskeny utcán keresztül lehet lejutni, a déli bejárat mellett van egy ortodox templom a XII. századból, később katolikus templommá alakították.A közelben van egy hatalmas víztartály melyet még a velenceiek idejében építettek. Ezen a szinten van még kettő palota, melyek szintén a velenceiek uralma alatt épültek. Ma hotelként üzemel mindkét épület a Palota Venecija és a Palota Balsica.